Friday 21 December 2012

rph model assure


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  MENGIKUT MODEL ASSURE
Mata Pelajaran: Pendidikan Muzik
Tajuk : Rekorder

1.  A : Analyse Learner (Analisis Pelajar)  
Ciri-ciri umum pelajar:
·         pengetahuan dan pengalaman sedia ada
·         gaya pembelajaran pelajar
·         Bilangan pelajar, jantina-( lelaki,perempuan)
·         Tahap kemahiran pelajar
·         Kemudahan daripada pelajar
·         Umur (darjah)
·         Jantina
·         Sahsiah (TL)

2.  State Objektif (Menyatakan Objektif)  
i.          Objektif pembelajaran boleh dibahagikan kepada tiga aspek iaitu :
  • Kognitif
  • Psikomotor (fizikal)
  • Afektif (emosi kanak)
ii.         Objektif boleh menunjukkan tingkah laku (TL).
iii.        Objektif boleh diukur
iv.        Ayat yang perlu digunakan : menyatakan, mengenal pasti, menentukan, mengintegrasikan dan etc

3.    Memilih Kaedah, Media dan Bahan Sumber
3.1.  Menentukan kaedah yang sesuai untuk digunakan semasa proses pengajaran dan
pembelajaran.
3.2.  Memilih media yang sesuai dan boleh diselaraskan atau diselarikan dengan kaedah
yang dipilih.
3.2.  Memilih bahan yang sesuai dan boleh diselaraskan atau diselarikan dengan kaedah
yang dipilih.

4.  U : Utilize media and materials (Guna media dan bahan)  
Guru perlu memastikan smua pelajar menggunakan semua media dan bahan yang disediakan oleh guru supaya mereka dapat belajar.

5.  R : Require learner participation (Libatkan pelajar)
Pelajar boleh belajar
mempraktikkan cara permainan alat tersebut.
Pelajar sebagai penuntut aktif

6. Melakukan Penilaian dan Pengubahsuaian
Guru perlu membuat penilaian juga refleksi sebagai contoh :
  • bersoal jawab tentang soalan yang dipaparkan melalui perisian power point.
  • Untuk penilaian pembelajaran, murid-murid dapat dinilai melalui pemerhatian sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
  • sesi refleksi bersama dengan murid-murid.
  • mengajukan beberapa soalan kepada murid-murid bagi mengetahui apa yang telah diperolehi oleh murid-murid daripada sesi pengajaran dan pembelajran yang telah dijalankan.
  • Penilaian dilakukan melalui aktiviti amali yang telah mereka lakukan.
  • Penilaian juga harus dibuat terhadap keberkesanan penggunaan kaedah, media dan bahan yang digunakan dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.








RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas :3 Baiduri
Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi ( 1jam)
Bilangan murid : 5 orang (2 lelaki, 3 perempuan)
Topik/ Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan 
Sub Topik: Model
Tajuk : Pembungkusan (Beg Kertas)
Kemahiran :
.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid boleh:
Kognitif:
  1. Menghasilkan beg kertas menggunakan pelbagai alat, bahan dan  teknik inovatif dengan memberi penekanan kepada prinsip imbangan
  2. Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama,   berkeyakinan diri, ketekunan, kekemasan, kebersihan dan   mengutamakan keselamatan.

Afektif:           
  1. Mengetahui kewujudan binaan yang berfungsi di persekitaran
  2. Membuat pernyataan secara lisan tentang kerja sendiri dan rakan secara kritis

Psikomotor:
  1. Membentuk dan membuat binaan yang kompleks
  2. Membentu dan membuat binaan yang berfungsi dengan menggunakan pelbagai bahan, teknik, struktur dan  hiasan
.
Kompentensi Peringkat Masuk : Murid pernah melihat beg kertas
Kaedah Pengajaran            : Demonstrasi
Media Pengajaran : Laptop, LCD Projector,Video
Keperluan ( Alat dan Bahan) : a) Pembalut Hadiah
                                                   b) Kotak (untuk membentuk)
                                                   c) Gam / Pita Pelekat
                                                   d) Reben
                                                   e) Penebuk Lubang
                                                   f) Gunting
Langkah



Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan

Set Induksi
( 5 minit )

1.    Mengedarkan beg kertas
2.    Memainkan muzik “Selamat Hari Jadi”

1.    Guru mengedarkan beg kertas yang berisi alat dan bahan untuk membuat beg kertas kepada murid.
2.    Muzik bertema “Selamat Hari Jadi” akan dimainkan  semasa guru sedang mengedarkan kad tersebut.


Media dan Bahan

- Laptop
- Powerpoint
- LCD projector

Langkah 1
( 10 minit )

Tayangan slaid mengenai cara membuat beg kertas dan kegunaannya

1. Guru menayangkan slaid
 powerpoint mengenai cara membuat beg kertas
2. Guru menerangkan kepentingan beg kertas



ABM :
laptop, LCD


Langkah 2
(20 minit)


Demonstrasi penghasilan beg kertas
1. Guru membuat demonstrasi bagaimana untuk menghasilkan beg kertas kepada murid
2. Guru menerangkan alat dan bahan yang diguna untuk membuat beg tersebut
3. Guru menunjukkan hasil beg yangh di buat kepada murid
ABM:
-“board” rujukan
-Pembalut hadiah
-gam
-gunting
-reben

Nilai : Berdikari, teliti, sabar.


Langkah 3
(15 minit)


Murid membuat beg kertas sendiri dengan bahan yang diberikan
1. Guru mengedarkan alat dan bahan yang perlu digunakan dalam  menghasilkan beg kertas
2. Guru memberi bimbingan kepada murid untuk menghasilkan beg tersebut

Nilai : Berdikari, teliti, sabar.



Penutup
( 5 minit)

1.Sesi soal jawab

2. Apresiasi daripada guru dan murid




1. Guru mengedarkan helaian kertas yang mengandungi 3 soalan seperti
a) berikan 2 kegunaan beg kertas
b) apaah alat dan bahan yang digunakan untuk membuat beg kertas
c) apakah nilai yang diperolehi daripada aktiviti yang dijalankan hari ini?

2. Selesai menjawab soalan, guru memberikan apresiasi tentang aktiviti yang telah dijalankan
3. Guru meminta murid membuat apresiasi terhadap hasil kerja rakan

Nilai:
-prihatin
-menghargai

Murid menjawab soalan yang diberikan






No comments:

Post a Comment